דבר המנכ”ל

 

חוזרים לבית הספר: תלמדו אותם לחלום

 ד”ר אמנון אלדר

ד"ר אמנון אלדר

כל מורה, בעיקר מי שעבד עם תלמידים מאוכלוסיות מוחלשות, יודע שההבדל בין ילד שנמצא על גבול הנשירה והכישלון לבין זה שנמצא בדרך להצלחה יכול להיבחן על פי תשובתו לשאלה אחת: האם יש לך חלום? 
 
לילד עם חלום יש תקווה ויש סיכוי. יותר מההישג המרגש של ירדן ג'רבי ואורי ששון בהשגת מדליה אולימפית, שני הספורטאים שובי הלב והצנועים הללו הם גיבורים כי הם הגשימו חלום. חלום שנבט בהם בגיל צעיר, את האולימפיאדה ואת המדליה הם ראו רק דרך מסך הטלוויזיה, ובעזרת השקעה ועבודה קשה הפכו אותו למציאות. כך נראה מסע חיים של אדם שהציב לעצמו מטרה ועמד בה. כך נראית הצלחה אישית וחינוכית. מלבד ההוקרה שהשניים הללו ראויים לה, ראויים לה גם הוריהם ומוריהם, המאמנים שלהם וכל מי שסייעו להם בדרך אל התהילה.
 
בית הספר של הילדים שלנו צריך להיות בית הספר לפיתוח הדמיון, לרקימת חלומות, ובעיקר המקום שבו ילמדו איך להגשימם. ההורים, המורים והתלמידים כולם צריכים להתמקד בבניית החלומות, בבחירת החלומות, במיקוד בדרך להצלחתם ובתמיכה בחולמים הצעירים.
 
"החלומות הגדולים - יסוד העולם הם", כתב הרב אברהם יצחק קוק לפני כמאה שנים. החולמים הם הבונים את העולם. החולמים הישראלים הצליחו להביא את המדינה לפסגות, איש איש בתחומו. פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל, אהוד שבתאי, ממייסדי ווייז, שמחה בלאס, ממציא טפטפות ההשקיה, וצבי תבור, שהמציא את דוד השמש המוכר לנו כיום - כולם היו פעם תלמידים בכיתה א'. כולם החלו לחלום בכיתה, מול הלוח והגיר והמורה. בכולם פיתח מבוגר אחד לפחות את "שריר" החלום. מאחורי הפיסגה שאליה הגיעו נמצא המורה מן החלומות.
 
המורים בישראל צריכים להיות נבחרת חלומות חינוכית. כמי שעוסק בשנים האחרונות בנושא העצמת המורים והפיכתם לחלק מכוורת ניהולית שמובילה את בית הספר ולשותפים לקהילה חינוכית לומדת, מצאתי כי יש מורים רבים מאוד שחלומם היה מאז ומעולם לחנך, לבנות חלומות לתלמידים וללמד אותם איך ללמוד כדי להצליח להגשימם. הם יגיעו ביום הראשון ללימודים וייכנסו לכיתה כשהם מגשימים חלום, עם ניצוץ בעיניים והתרגשות אמיתית. 
 
עלינו לפעול כדי שיהיו יותר ויותר חולמים בכיתות, יותר תלמידים ויותר מורים. העם היהודי הפך להיות מה שהוא גם בזכות המצאת בתי הספר הראשונים בעולם. התלמוד הירושלמי מעיד כי שמעון בן־שטח הוא החולם הראשון שהתקין עוד בימי בית שני "שיהיו התינוקות הולכין לבית הספר".
 
לפי נתוני הלמ"ס שפורסמו השבוע, אחוז ניכר מהציבור הישראלי לא מעריך את מערכת החינוך, אבל יותר מ־80 אחוזים מההורים לתלמידי בתי הספר היסודיים והעל־יסודיים מרוצים מבית הספר. מערכת החינוך היא גוף ענק וחסר פנים, לעומתה בבית הספר בפתח הכיתה עומדת מורה אחת והיא שבאה לעזור לילדים שלנו לחלום. אם ניתן לה ולחבריה את כל הגיבוי והתמיכה, יש סיכוי טוב שבעוד עשור או שניים יותר ויותר תלמידים יעמדו בפיסגת העולם בתחום שבו בחרו, ויודו לאותה מורה שיגעה והאמינה בחלום אחד של תלמיד אחד.
 
כפתור נגישות פתוח