מהנעשה ברשת

בורחות לכיתה – תלמידות אמי”ת רמלה יצרו “חדר בריחה” ESCAPE ROOM”- ועובדות בו במהלך החופש הגדול

IMG-20170726-WA0001
בנות כיתה ט' באמי"ת רמלה רצו מאוד למצוא עבודה לחופש, להרויח כסף , וגם לדאוג לתעסוקה לחופש אך לא הצליחו למצוא עבודה.

המחנכת שלהן ,קרן וסרשטרן, שמעה וניסתה לעזור להן למצוא עבודה לקיץ.

בחדר המורים בדיוק התארגנה קבוצה של מורות ליציאה משותפת לחגוג את סיום שנת הלימודים בחדר בריחה היא  הציעה לתלמידות שלה ליצור חדר בריחה מושקע וחווייתי בבית הספר- לשווק ולהשכירו ולהרוויח.

 עם המחנכת, בנות השירות הלאומי, ורכזת החינוך החברתי יצרו התלמידות חדר בריחה ססגוני ומושקע ואפילו חינוכי. אב הבית  של בית החינוך סייע בטכנולוגיה ואפקטים אלקטרוניים, בשוק של רמלה מצאו אביזרים מיוחדים- וכך נוצר חדר בריחה אמיתי .

שמו של החדר  "לברוח מהסטיגמות"- משפחות ובני נוער שמגיעים לחדר הבריחה, פותרים תעלומות, כתבי חידה וחידות היגיון ובעיקר- בורחים מסטיגמות שונות שמקיפות אותנו מכל עבר .

בפרסום לחדר הבריחה כתבו התלמידות:

"גם אתם רוצים לברוח מהסטיגמות?? בואו לנסות לברוח תוך 60 דק מכל מה שמתייג אותנו, בחדר בריחה מאתגר ומהנה לכל המשפחה "

התלמידות מתפעלות את חדר הבריחה בזוגות ומקבלות שכר לפי שעה.

חדר הבריחה באמי"ת רמלה הפך להיות אטרקציה בעיר והביקוש גדול. התלמידות מתפעלות את חדר הבריחה עבור 5-6 קבוצות כל יום. מלבד הדרכת הקבוצות מוטל עליהן להכין את חדר הבריחה מחדש עבור כל קבוצה חדשה, סך הכל  כ-8 שעות עבודה.

עקב הביקוש התחילו הבנות להפעיל את חדר הבריחה גם בשעות הערב.

ההכנסות של הכרטיסים לחדר הבריחה מממנות את שכר המפעילות הצעירות ואת עלויות בניית החדר. מה שישאר- בונוס לבנות על עבודה מסורה.

בתי ספר אחרים בעיר שמעו – וביקשו ללמוד איך יוצרים עבור התלמידים עבודת קיץ מיוחדת כזו.

קרן וסרשטרן, מחנכת:                   

"הרעיון התחיל בסוף השנה כשדיברנו בכיתה על תכנונים לחופש הגדול. הרבה בנות רוצות לעבוד ולא מוצאות עבודה וכך יצא הפרויקט לדרך.. מנהל ביה"ס שיתף פעולה עם הרעיון. ישבתי עם הבנות ובנות השירות והתחלנו לגלגל את הרעיון והחדר התחיל ללבוש צורה. התלמידות מפעילות את החדר לכל האנשים שמגיעים לפעילות. מדהים לראות איך הן מתמסרות לעבודה בחדר הבריחה, נותנות את כל כולן, מגדילות ראש ונהנות".

חדר בריחה ידוע כאטרקציה לא זולה, שלא כל משפחה יכולה להרשות לעצמה לבלות בו בעלות של מעל 100 שח לאדם לפעילות בת שעה.

התלמידות קבעו מחירים שווים לכל נפש לכניסה לחדר הבריחה שלהן (80 שח לזוג, 100 ₪ לשלישיה ו25 שח לאדם בקבוצות 4-6 אנשים) על מנת שהחוויה תהיה בהישג יד של משפחות ובני נוער- רבים ככל הניתן.

 

הרעיון של חדר הבריחה הוא שנכנסים לבית של איש רשע שמדביק סטיגמות ומקטלג אנשים לפי דעות קדומות. בין הסטיגמות  שטחי. רמאי. חנון.  מצטיין. קולנית. חילוני. דתי.

 

כדי לצאת מהבית ולברוח ממנו צריך למצוא אותיות שפזורות בחדר  , שמרכיבות מילים כמו כבוד, אהבה, קבלה וכו' ואז נדלקת נורה והדלת נפתחת ויכולים לצאת..

יש לנמצאים בחדר שעה להצליח לצאת, כי אז האיש חוזר והם נכשלו...

האותיות נמצאות בתוך תיבות/ קופסאות עם קודים וצריך לפצח את הקודים כדי להגיע לכל האותיות...

לדוגמא- יש מחשב עם סיסמא, לאחר שמוצאים את הסיסמא מופיע מסך עם רדיו ישן וארבע תחנות רדיו. כל תחנה שלוחצים עליה מתנגן שיר אחר ( ויקיפדיה, אין לנו איביזה, שוים, שיר הסטיקרים ועוד). ליד המחשב עומד רדיו עם קודן. האנשים צריכים להבין איזה מהשירים קשורים לרדיו ולפי זה לפצח את הקוד...  (אבל לא לפרסם- ספויילר!!)

גילה אלמיהו, תלמידת הכתה העובדת בחדר הבריחה:

" אני נהנית לעבוד כמפעילה בחדר הבריחה כי אני לומדת דברים חדשים - כייף לראות איך אנשים משחקים ופועלים תחת לחץ של זמן. מגיעים לכאן הורים וילדים בעיקר מגילאי 12-20. מגיעות גם קבוצות של בני נוער שמגיעים לשחק ביחד.                      

כל יום מגיעים לחדר הבריחה שלנו בערך 50 איש. בשל הביקוש הרב החדר יתחיל לפעול מעכשיו גם בערבים כדי לענות על כל הדרישה."

חברתה חן שמואל, מוסיפה:

"אני כל כך שמחה שמצאתי עבודה לחופש. העבודה בחדר בריחה מרתקת, בכל עבודה אחרת אני צריכה לעשות מה שאומרים לי, פה אני זאת שנותנת הוראות ומחלקת הוראות לאחרים... כמו הרבה חברות את הכסף אני מתכננת לחסוך עבור רישיון נהיגה, חברות אחרות חוסכות עבור טיול לאילת".

ד"ר אמנון אלדר מנכ"ל רשת אמי"ת ששמע על הסיפור המיוחד קרא למנהלים מכל הרשת להזמין פעילות למוריהם בחדר הבריחה. "יש כאן שילוב יוצא מהכלל של יזמות. חינוך נפלא וקשר משמעותי עם התלמידים'

IMG-20170727-WA0013

א׳ בניסן ה׳תש״פ

כפתור נגישות פתוח