מהנעשה ברשת

הילדים מאמי”ת מודיעין זכו במקום השני בעולם בתחרות הרובוטיקה- FLL בזכות פטנט ייחודי שהמציאו – גרב מיוחדת לשהייה בחלל

 

 


הילדים מאמי"ת מודיעין – זכו במקום השני בעולם בתחרות הרובוטיקה-  FLL

בזכות פטנט ייחודי שהמציאו – גרב מיוחדת לשהייה בחלל

במהלך התחרות עבדו בקבוצה משותפת עם נבחרת פקיסטן

 

נבחרת הרובוטיקה של תלמידי כיתות ח אמי"ת מודיעין – KIPA BOTS- זכו היום (א' ) במקום השני בקטגוריית המחקר על המצאה של גרב מיוחדת לאסטרונאוטים, המצאה שהילדים גם רשמו עליה פטנט.

לצד התחרות בביצועי הרובוט, חייבים המתחרים לחקור נושא לפי משימה , שהשנה היתה – פתרון בעיות בשהייה ממושכת בחלל. התלמידים  ממודיעין המציאו גרב רוטטת לסיוע בויסות הדם אצל אסטרונאוטים בחלל: "גרררררב".

ההמצאה נולדה לאחר מפגש עם רופא מישראל שעובד בנאסא- ד"ר ברוך כץ- שהסביר כי לבעיית זרימת הדם ברגלים אין כרגע פתרון עבור אסטרונאוטים.  גם האסטרונאוט הישראלי יצחק מאיו, איתו נפגשו התלמידים, עודד אותם ואמר שזה פיתוח נצרך מאוד לאסטרונאוטים.

הרעיון הוא של גרב רוטטת, בתוכה הם הרכיבו מנגנון של מנועי רטט קטנים לצד מנגנון חשמלי שמחובר לבקר ארדואינו קטן ומפסק וסוללה המאפשרים הפעלה אוטומטית על פי קצב שנמצא אפקטיבי.

אחרי הזכיה בתחרות הארצית, הבינו התלמידים שהגרב יכולה לסייע גם לחולי סכרת, והם רשמו  פטנט  בעזרת מומחה לרישום פטנטים, עו"ד דוד דה-פריס ממשרד ריינהולד כהן  שהתלהב מהיוזמה וביקש לעזור להם.

במהלך התחרות באוסטרליה, הציגו התלמידים את הפיתוח שלהם בפני חבר שופטים, ענו על שאלות בנוגע לתהליך המיזם והפיתוח וזכו כאמור במקום השני העולמי על יוזמת חקר.

בליווי רכז הרובוטיקה צחי גרין והמנטורית ד"ר סיגל קרל, התלמידים התחרו מול 42 קבוצות מכל רחבי העולם: הודו, מסין, מקוריאה, מיפן, מאוסטרליה, גרמניה, מקסיקו, הודו, ארה"ב, אוסטרליה ועוד.

במסגרת התחרות התלמידים מתמודדים על תפקודי הרובוט אותו תכנתו והפעלתו במסלול מכשולים . הנבחרות מקבלות ניקוד על פי  קטגוריות: תפקודי רובוט, מחקר בנושא השנתי וערכי FLL  - גילוי, חידוש, השפעה, הכלה, עבודת צוות והנאה.

באחד משלבי התחרות, צוותה הנבחרת ממודיעין לנבחרת הפקיסטנית . שתי הנבחרות בנו ביחד רובוט , תכנתו אותו לביצוע משימות על הזירה והריצו ביחד את הרובוט.

חברי הנבחרת מספרים כי אמנם הבינו כי מדובר בילדים מארץ לא ידידותית אבל על זירת התחרות נפלו המחיצות ונותרה רק ההתלהבות המשותפת מעבודת התכנות ומהביצוע התחרותי.

ד"ר סיגל קרל, מנטורית הנבחרת מספרת : "היתה כימיה מעולה בינינו לבין נבחרת פקיסטן, הנושא של ישראלים-פקיסטנים לא היה בכלל על השולחן. הילדים דיברו ביניהם על איך לבנות ולתכנת רובוט. הם התייעצו אחד עם השני ולפעמים התווכחו, כמו עם כל ילד אחר בן גילם. רק אנחנו, המבוגרים -משני הצדדים- התרגשנו מהעניין, ניסינו כמה שיותר לתפוס תמונות עם דגלים של ישראל ופקיסטן באותו פריים . המנטורים והמדריכים היו מאוד חיוביים לגבינו בפרט ולגבי ישראל בכלל, והפגינו ידע רב לגבי מדינת ישראל".

צחי גרין רכז תחום הרובוטיקה באמי"ת בנים :

"התחרות הינה אירוע שיא של שנה שלימה בה הנבחרת עבדה על גיבוש, שיתוף פעולה, בנייה טכנית ותכנות. התלמידים יוצאים נשכרים במגוון רחב של היבטים חברתיים ולימודיים , ואנו גאים בהם על התהליך כולו ועל הזכייה- ומאחלים להם המשך הצלחה."

התחרות החלה בסוף השבוע האחרון והסתיימה אתמול (א)  נבחרת אמי"ת בנים מודיעין , נבחרת שומרת שבת, לא התמודדה בשבת, ואת התחרויות של השבת שיבצו ביום שישי.

הנבחרת זוכה באופן סדרתי ובעלת מעמד מאוד גבוה בFLL  ישראל (בין 1400 נבחרות) בגלל הייצוג המכובד בתחרויות העולמיות. מאז הוקמה הנבחרת, היא הספיקה לזכות בתחרויות בינלאומיות- במקום שני ביהונסבורג ובגביע באסטוניה.

צילום: הרשל ולר
 
כפתור נגישות פתוח