מהנעשה ברשת

השקת התוכנית -חוקרים אמיתיים

 

 

 

אחד מערכי המצפן של רשת אמי"ת הוא חתירה למצוינות במובן הרחב ובמצוינות מדעית בפרט.
למידה בדרך החקר היא חלק בלתי נפרד מלימודי מגמת הביולוגיה הבאה לידי ביטוי ביחידת הלימוד של ה"ביוחקר" ובהגשת עבודות גמר.

על מנת להעשיר את האפשרויות העומדות בפני התלמידים ולחשוף אותם לעולם המחקר העכשווי, לנושאים אשר נמצאים בחזית הידע ולשיטות מדעיות חדשניות פתחנו השנה בתוכנית פיילוט ייחודית לרשת אמי"ת בשיתוף עם המחלקה למדעי החיים באוניברסיטת בר אילן.

במסגרת התוכנית נבחרו דוקטורנטים מצטיינים מאוניברסיטת בר אילן אשר ינחו את התלמידים במסלול פרוייקט  ה"ביוחקר " ועבודת גמר בביולוגיה (5 יחל) בנושאי המחקר שהם עוסקים בו.

התוכנית מיועדת לתלמידים מכיתות יא'-יב' במגמת הביולוגיה המעוניינים בהעמקה וחשיפה לנושאים חדשניים ושיטות חקר מתקדמות .
התוכנית  היא בליווי מקצועי ופיקוח ע"י ד"ר דפנה בן יוסף רכזת מצוינות המדעים ברשת ופרופ' ירון שבטל  אחראי על תלמידים לתואר שני ושלישי מאוניברסיטת בר אילן ובליווי צמוד של מורה המגמה.

לאחר הליך מיון לתוכנית התקבלו 24 תלמידים מצטיינים מבתי החינוך של הרשת: נגה בית שמש, אולפנת אמי"ת חיפה, אמי"ת רננים, אולפנת אמי"ת גבעת שמואל ואמי"ת מודיעין בנים.

תלמידים אלו בחרו את הנושא אותו יחקרו מתוך 10 נושאי מחקר בהנחיית החוקרים מבר אילן בתחומים הבאים: בחינת פעילות חומר אנטי סרטני חדשני, שעונים ביולוגיים בטבע, עמידות חיידקים לקרינת UV, השפעת שינויי האקלים על צמחי תרבות, ביטוי גנים בעת חשיפה לעקות שונות, מוטציות בתאי גזע עובריים ועוד.

ביום חמישי האחרון 15.11.18 , התקיים מפגש הפתיחה החגיגי לתוכנית בבר אילן במעמד פרופ' דורון גינזבורג-דיקאן הפקולטה למדעי החיים.
המפגש כלל הרצאה מדעית מרתקת מפי פרופ' ירון שבטל , חוקר בכיר במחלקה והאחראי על סטודנטים לתואר שני ושלישי, הרצאת בטיחות במעבדה ומפגש עבודה ראשוני של הסטודנטים והמנחים.

במסגרת התוכנית התלמידים ישלימו את עבודת ה"ביוחקר" ו/או עבודת הגמר על פי הדרישות של המקצוע במשרד החינוך בעבודה במעבדת המחקר ויציגו את תוצרי הפרוייקט במסגרת התחרות הרשתית ל"חקר במדעים המדויקים" שתתקיים ב-2.4.19 , כו' אדר ב'.

תודתי הרבה נתונה למר דני רהט סמנכ"ל מנהל חינוך ואסטרטגיה ולגב' דרורה גופס מנהלת פיתוח פדגוגי ומצויינות, על התמיכה הרבה ולפרופ' ירון שבטל וד"ר רותם עפרוני מאוניברסיטת בר אילן על שיתוף הפעולה הפורה.

בברכת הצלחה לתלמידים ולמנחים,

ד"ר דפנה בן יוסף,
מרכזת התוכנית ומצויינות מדעים, רשת אמי"ת

תמונות מן הארוע:

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

כפתור נגישות פתוח