מהנעשה ברשת

 

יום הזיכרון לשואה ולגבורה בתיכון אמי”ת “האופק” באור עקיבא : מנהלת בית החינוך חלקה עם תלמידיה את זכרונות משפחתה בשואה

 

הטקס לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה בתיכון אמי"ת "האופק" באור עקיבא עמד בסימן חשיבות הנצחת זיכרון השואה והשתתפות תלמידים במסע  משלחות הנוער לפולין.

הטקס נערך על ידי תלמידי שכבת י"א וחברי המשלחת לפולין, שחזרו בסוף חודש מרץ מהמסע בפולין. במרכז הטקס עמד סיפור העדות האישי של מנהלת בית הספר, הגב' מרים שבתאי.  

מרים, בתה היחידה של הניה - חנה פישמן, ניצולת שואה  מטרנסילבניה,  סיפרה על  דמותה מעוררת ההשראה של אמה ז"ל, ועל אחיה התאומים  של האם שעברו ניסויים בידי ד"ר מנגלה באושוויץ. האם, שנורתה ברגלה, עלתה ארצה עם מרים, בתה היחידה,  והתמודדה עם קשיי החיים הן כניצולת שואה והן כעולה חדשה, ללא עזרה וללא אמצעים. הסודות שנצרה האם אודות הזוועות והסבל שעברה בשואה נותרו חתומים בלבה, עד לרגע שנכדתה דורית, בתה של מרים, התכוננה למסע שלה לפולין. רק אז נאותה אמה של מרים , סבתא של דורית, לספר לנכדתה הצעירה על  דרך הייסורים והסבל שעברה בשואה. הנכדה תיעדה את כל השיחות שקיימה עם סבתה על גבי דיסק שנותר בידי המשפחה.

מרים שיתפה את הצוות והתלמידים בכך, שכמחנכת סירבה ללוות משלחות תלמידים לפולין, כיוון שלא יכלה להתמודד בפולין עם כל הזוועות שעברה אמה והעם היהודי: "לא יכולתי לשאת את המחשבה שכף רגלי תדרוך על אדמת אושוויץ, המגואלת בדמם של יהודים, אבל חשוב לי מאד כמנהלת, שכל נער ונערה יצאו למסע בשבילי הזיכרון בפולין כי, ללא עבר אין לנו אור בעתיד".

לדברי מרים, "הנוער צריך לדעת שגם בימינו יכולים להתרחש זוועות כאלה, כפי שאנו עדים כיום לרצח מבוגרים וילדים חפים מפשע בסוריה בנשק כימי , והעולם שותק. "עלינו להילחם על מקומנו בעולם הזה כבני אדם. דמם של הנספים זועק: "אל תשכחו אותנו".

בעולם שבו  הכחשת השואה הפכה לתופעה רחבת היקף,  ובעיקר נוכח העובדה שמספר הניצולים הולך ומתמעט, כולנו מצווים לדאוג לכך שזעקתם של הנספים וסיפור עדותם של הניצולים עוד ימשיך להישמע בכל דור ודור.

 

כפתור נגישות פתוח