מהנעשה ברשת

 

“מותר גם להתווכח”


חילוקי דעות בין ימין לשמאל בפאנל לזכר יצחק רבין "ביום פקודה מי יעמוד באתגר הדמוקרטיה – הימין או השמאל?"

בפאנל שנערך בישיבת אמי"ת נחשון מטה יהודה  לזכר יצחק רבין, התעורר ויכוח בין חברי הפאנל מימין ומשמאל : ביום פקודה מי יעמוד באתגר הדמוקרטיה – הימין או השמאל?

בפאנל המסקרן השתתפו יריב אופנהיימר דובר תנועת שלום עכשיו, יו"ר סיעת הבית היהודי שולי מועלם, ח"כ יהודה גליק מהליכוד, כאשר על מלאכת האיחוד בין הקצוות מנצח יו"ר תנועת גשר דניאל גולדמן.

יריב אופנהיימר דובר תנועת שלום עכשיו הדגיש בפני התלמידים כי הוא מאמין בניהול דיאלוג בין ימין לשמאל :" ברמה האישית חשוב לי מאוד להשתתף במעלי שיח ולהיפגש עם קהלים שונים, לא במטרה לשכנע אלא להבין כי יש צדדים שונים לראיית המציאות".

לדבריו, הבסיס הוא שמירה על ערכי הדמוקרטיה מימין ומשמאל:

"לו תצא משמאל הצהרה פוליטית שנוגדת את חוקי הדמוקרטיה - אאבק בה לצד חברי מימין  ".

חילוקי דעות עלו בין הדוברים , בדבר הקביעה מה היא החלטה חוקית כאשר יהודה גליק הביע תרעומת סביב שתיקת השמאל נוכח התעלמותו של שרון מהצבעת מתפקדי הליכוד טרום ההתנתקות, ואילו יריב אופנהיימר טען כי על הימין יהיה לקבל עליו את חוקי הדמוקרטיה גם ביום פקודה לו ידרש לפנות את הישוב היהודי בחברון, לדוגמא.

שולי מועלם שיתפה את התלמידים ברגעים בהם שמעה על הירצחו של ראש הממשלה:

"באותה תקופה בעלי הראשון היה מג"ד בגולני. הוא חזר הביתה מלבנון אחרי שלושה שבועות והחלטנו לצאת לסרט עם חברים. בגלל התפקיד שלו היה לו טלפון נייד, דבר שלא היה נפוץ אצל אנשים באותה תקופה. אחרי הסרט יצאנו מהאולם ופתאום הטלפון רעד מאינספור הודעות שקראו לו לשוב מיד לצבא.

העור הצטמרר. אלו היו ימים בהם התרחשו פיגועים קשים והיינו בטוחים שקרה איזה פיגוע שלוקח את ישראל למלחמה, או שהיה אובדן בלתי אפשרי להכלה – מה שהתברר לנו שאכן קרה. בעלי מיהר לצבא מבלי לומר אפילו שלום לבנות.

זו היתה תקופה של כאוס גם ברמה האישית. בעלי  היה חילוני עם עמדות מרכז שמאל ואני דתייה עם עמדות ימניות. צפה ועלתה שאלה כואבת בדבר האפשרות למלחמת אחים, ובמיוחד נוכח העובדה שהרוצח הינו שומר תורה ומצוות".

על מהות יום הזיכרון והלקחים מהרצח אמרה מועלם:

" אסור לטשטש את המחלוקות, אחרת נפספס את המהות האמיתית של היום הזה. מותר לחשוב שראש ממשלה שרוצה למסור שטחים פועל נגד המדינה. חייבים לדבר על הסוגיות הקשות דוגמת ההסתה שהיתה אז וההסתה שקיימת היום וגם על עמדותיו של רבין על המתנחלים. אם לא נעסוק בדברים המורכבים, לא יישאר כלום מרצח רבין. מאידך גם האמירות 'אתם רצחתם את רבין' חייבים להפסק".

הרב נעם קריגמן ראש ישיבת אמי"ת נחשון, מסכם: "אנחנו בישיבת אמי"ת נחשון שואפים לחנך את דור המנהיגות הבא של ישראל. בשל כך חשוב לנו להפגיש את תלמידנו עם אנשי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית , כאשר המאחד ביניהם הוא  מסירות לטובת המדינה- כפי שהם מפרשים אותה. כל חברי הפאנל שהתארחו בישיבה הולכים עם האמת שלהם, שהיא שונה מאוד משל שכנם לפאנל- אך עם זאת כולם יודעים להקשיב ולקבל דעות אחרות. זהו שיעור חשוב מאוד במנהיגות ואחריות חברתית''

כפתור נגישות פתוח