מהנעשה ברשת

מחנכות אולפנת אמי”ת נגה יצאו ל”מסע של תקווה”

 

 


מה עושות המורות בחופש הגדול? נחות? נופשות? אולי הן עוברות השתלמות או בודקות מבחנים?

הצוות החינוכי של אולפנת אמי"ת נגה (ע"ש בעלוז) בבית שמש סיים את שנת הלימודים ויצא למסע מיוחד ויוצא דופן, מסע "תקווה ישראלית בחינוך" מטעם בית הנשיא. צוות של למעלה מעשרים מורות ומורים יצא למסע של שלושה ימים של היכרות עם "השבטים" בחברה הישראלית.

המסע כלל יום של מפגשים וביקורים בלוד והקשבה לנראטיבים השונים של חיים בעיר מעורבת, שחיים בה זה לצד זה יהודים וערבים, על המורכבות הלאומית, שאלת הזהות והשייכות והשאלה הסוציואקונומית. המורות פגשו את יפית חייקין מהגרעין התורני, סיירו בעיר עם אנואר אלשיחה וקינחו את היום בחוג ספורט -"איגרוף תאילנדי" שבו לומדים זה לצד זה ילדים יהודים ומוסלמים, דתיים וחילונים יוצאי אתיופיה וברית המועצות לשעבר.

ביום השני המורות סיירו בתל אביב והכירו זרמים שונים של זהות יהודית חילונית. המורות ביקרו במרכז של "ישראל חופשית" ובישיבה החילונית "בינה", שוחחו על המורכבות של הנגשת עולם של תוכן וטקסים יהודיים לאוכלוסייה חילונית, היכן הגבולות ומה המשמעויות והמחירים של ההכלה והפתיחות. משם המשיך המסע לקוטב השני של החברה הישראלית, ללב ליבה של בני ברק ללמוד על שינוי במעמדן של נשים וכיצד הן רוצות ויכולות להשתלב בשוק העבודה והאם יש בכך ויתור או בחירה בשינוי של אורח החיים החרדי המסורתי.

המסע הסתיים במפגשים עם המגזר הערבי. בסיור בטייבה ובכפר קאסם המורות למדו על הזהות הערבית ישראלית, ביקרו במסגד, שמעו על שינויים שעוברות נשים במגזר הערבי ועל תקרות הזכוכית העומדות בפניהן ועל ההזדמנויות הקיימות היום במגזר. איסוף ו'עיבוד' המסע נעשה עם הרב תמיר גרנות בישיבת ההסדר אמי"ת אורות שאול בכפר בתיה.

המורות סיכמו את המסע בהתרגשות. כפי שאמרה אחת המורות: "זכינו בימים מעצימים של מפגש מרגש ומטלטל עם פנים שלא הכרנו בחברה הישראלית. המפגש מעורר את כולנו לשיח עומק, אומץ ולקיחת אחריות למען יצירת שיח משותף ועתיד טוב יותר"

כפתור נגישות פתוח