מהנעשה ברשת

 

ממעלה אדומים – לחלל תלמידי אמי”ת איתן מעלה אדומים בחצי גמר תחרות ‘ספייס לאב’ ע”ש אילן רמון

 

 


באירוע חצי הגמר של תכנית "ספייסלאב" של קרן רמון שהתקיים השבוע בבית החינוך אמי"ת איתן מעלה אדומים , נבחר ניסוי העוסק בהשפעת תת כבידה על תפקוד הקנאביס כמסייע למערכת החיסונית,  לייצג את בית החינוך בתחרות הארצית בה יבחר הניסוי שישלח מישראל לתחנת החלל הבינלאומית.

במסגרת תכנית המצוינות "ספייסלאב" לומדים התלמידים על דמותם של אילן ואסף רמון ז"ל, ומתכננים ניסוי מדעי אותו יבצעו אסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית. את התלמידים מלווים רכז המצוינות בבית החינוך נריה מימון והמנטור מטעם התכנית, שלומי שטמפפר , סטודנט לפיזיקה.

לאחר שהתלמידים עבדו בקבוצות שונות ובחרו את נושא הניסוי, התקיים השבוע חצי הגמר בו התמודדו ארבעה נבחרות של תלמידי כתה ט' זו מול זו על ייצוג בית החינוך בשלב הגמר הארצי ועל כרטיס לחלל.

בערב נכחו ד"ר רן ליבנה מנכ"ל קרן רמון וכן פרופסור ניר שביב מנהל תחום הפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים.

חברי הצוות הזוכה  הם אליה אלון, בניה שורקי, מבשר בארי , אריאל אסייג ורוניאל איבגי. הרעיון שלהם, אשר נבחר במקום הראשון,  היה בעל הפוטנציאל הגדול ביותר לתרומה לאנושות ועסק כאמור במדידת השפעת תת כבידה על השימוש בקנבינואיד CBD (אחד מהחומרים בקנאביס, משכך כאבים ואנטי דלקתי)  על תאים במערכת החיסונית.

ניסוי זה ייצג את בית החינוך בגמר הארצי של התכנית, אשר יתקיים בשבוע החלל הישראלי.

דניאל בארי, מנהל בית החינוך: "מדהים לראות מה מעניין את התלמידים ואיך הם חוקרים ובודקים את הנושא עם ניצוץ בעיניים. אני מאמין ביכולתם של להצליח בניסוי הנבחר ולהגיע לשורה הראשונה של החקר במדינה, בעולם - ובחלל. אנו שמחים לקחת חלק בתכנית כל-כך משמעותית ומרתקת ומודים לכל העוסקים במלאכה" .

 

 בתמונה: חצי הגמר תחרות 'ספייס לאב' באמי"ת איתן עם הבוחנים ד"ר רן לבנה מנכ"ל קרן רמון ופרופ' ניר שביב מנהל תחום פיזיקה באוניברסיטה העברית.

צילום: נריה מימון
כפתור נגישות פתוח