מהנעשה ברשת

 

המסע לפולין של תלמידי אמי”ת איתן מעלה אדומים

 


"טיסה, תיסע! יערות ובורות יזכור ואל מלא רחמים. ריקודים ושמחה בבית כנסת  טיקוטין ובבית מדרש בלובלין. כך כמו ברכבת הרים של רגשות בוכים ורוקדים שרים ומתייחדים. מיידנק וטרבלינקה, מילים מקבלות משמעות הזויה: מקלחות, עבודה, בית חולים, שער השמים. שבת בקרקוב עם הרמ"א והקמצן הקדוש, התוספות יום טוב והמגלה עמוקות, אין סוף לסערת הרגשות. סוף סוף נוחתים בארץ. מחיאות כפיים עד לשמים. כמה טוב להגיע לכותל לחזור לשפיות למשפחה לנורמליות. היה כדאי והיה שווה, אבל כלום לא משתווה, לארץ ובית ומשפחה עם הרבה הרבה אהבה." כך תיאר את חווית המסע לפולין המורה יעקב אטינגר.

בשנת השבעים לעצמאות עם ישראל בארץ המובטחת, תלמידי כיתות יא', יב' מבית החינוך אמי"ת איתן מלווים בצוות החינוכי יצאו בשבוע שעבר למסע לפולין. מסע משמעותי ומטלטל רגשית בו שמעו אודות הזוועות אותן עבר העם היהודי בזמן השואה פגשו את החיים היהודיים שלפני השואה בעיקר פגשו שאלות חינוכיות ואישיות לגבי עצמם עם ישראל ותורת ישראל.

במהלך השנה האחרונה עברה המשלחת הכנה משמעותית תוך מפגש עם אנשים, למידה וסיורים בארץ משם יצאו למסע כואב ומצמיח על אחת מתקופות ההיסטוריה של עם ישראל. המסע היווה אבן דרך משמעותית בלמידה על אמונה, ציונות וחשיבותה של עצמאות.

"המסע לפולין הינו מסע חשוב מאוד לתלמידים, הם נפגשים בשבוע מאוד אינטנסיבי בעולם של עם ישראל. בכל פעם אני רואה כמה התלמידים פוגשים את המקום שלהם בשרשרת החיים של עם ישראל ועל התפקיד שלהם בשרשרת הענקית שנקראת עם ישראל. אני שמח מאוד שיש לנו הזדמנות לצאת למסע שפתאום מכניס בפרופורציה ומביא למודעות שאנחנו זוכים לחיות בחלום של אלפיים שנה. להיות יהודי שחי בארץ ישראל תחת ריבונות יהודית ישראלית, עם צבא, מערכת משפט, מערכת חינוך וכו'. עצם ההבנה הזאת מדגישה כמה התלמידים זכו להיות בדור הזה, וכמה אחריות יש בזה" דניאל בארי, מנהל בית החינוך.

שחף קבלו, תלמיד כיתה יא', סיפר על החוויה העוצמתית "במסע הזה עברנו דברים שלא ניתן לתאר במילים. משמחה לעצב ומכעס לגעגוע ולבכי. מסע שרק אדם שעובר אותו יוכל להבין. המראות היו מטורפים ובלתי נתפשים,  אבל מאידנק זה המקום שהכי שבר אותי, רוב הדברים שם אותנטיים וזה הכי מפחיד. המסע הזה גרם לי לחשוב על החיים וכמה שאנו צריכים להודות לקב"ה שנולדנו בתקופה הזאת ושיש לנו מדינה וצבא ששומר עלינו".

תלמידי המשלחת כבר עומלים על הכנת הטקס ליום הזכרון לשואה ולגבורה, בו יעבירו וישתפו במקצת מהחוויה שעברו.

כפתור נגישות פתוח