מהנעשה ברשת

שיעור ארכיאולוגיה בלב מודיעין

20170319_082712

השבוע השתתפו תלמידי אמי"ת בנים מודיעין (ע"ש סתקר) בחפירות הארכיאולוגיות הראשונות באתר "גבעת התיתורה " שבלב העיר מודיעין.

גבעת התיתורה היא אתר ארכאולוגי בשטח של כ-600 דונם הנמצא במרכז העיר. בגבעה ממצאים ארכאולוגים המעידים על היותה כפר מרכזי בימי קדם.  החפירה ,המתקיימת בשיתוף רשות העתיקות , הנה יוזמה עירונית של מחלקת החינוך העל יסודי בעיר בראשותה של דלילה אשכנזי והמחלקה לארכאולוגיה.

חלוצים לעבודות החפירה השבוע במקום היו תלמידי אמי"ת מודיעין בנים, אשר  החלו בחפירות השכם בבוקר. בהדרכת מנהל האתר הארכיאולוג אברהם טנדלר, למדו הארכיאולוגים הצעירים כיצד להשתמש בכלי העבודה השונים וכיצד לחשוף שכבות ארכיאולוגיות בזהירות.

רועי אהלי, תלמיד כתה ט' שהשתתף בחפירה,  מספר על עושר הממצאים: 'הייתי בטוח שחפירה ארכיאולוגית היא בעיקר עבודה פיזית קשה וכמעט ולא מוצאים ממצאים, אבל מיד כשהתחלנו לחפור כבר מצאנו חרסים, כלי בית ואף מטבע ברונזה'. 

חברו רועי גרוסמן הוסיף : "למדנו הרבה על שיטות שונות לעבודה ארכיאולוגית, איך לזהות קירות או איך יודעים אם מצאת חלק פנימי של כד או חלק חיצוני.  דברים כאלו עוזרים לי להבין מעט יותר טוב את צורת החיים או המחשבה של האנשים שגרו כאן לפני'.

הרב צחי גרין, מנהל חט"ב :"אחד מיסודות החינוך שלנו הוא החיבור של הלמידה לעשייה , בפרט כאשר מדובר בתלמידים תושבי העיר שחופרים את אשר נמצא בסביבתם ומתוך כך מתחברים לעיר ולהיסטוריה שלה."

כפתור נגישות פתוח