מהנעשה ברשת

“בן אדם, עלה למעלה עלה, כי כח עז לך. יש לך כנפי רוח, כנפי נשרים אבירים” (הרב קוק).

 

סיירת הגמרא של תלמידות אמי”ת

תלמידות אמי"ת חונכות בימים אלה את סיירת הגמרא: לימוד גמרא שבועי במתכונת בית מדרשית המעניקה לתלמידות את אוירת הלימוד לצד הקניית צעדים ראשונים בלימוד הגמרא...


תלמידות אמי"ת חונכות בימים אלה את סיירת הגמרא: לימוד גמרא שבועי במתכונת בית מדרשית המעניקה לתלמידות את אוירת הלימוד לצד הקניית צעדים ראשונים בלימוד הגמרא.

בסיירת, יוזמת מובילי תחום 'תורת חיים' של רשת אמי"ת אלעד בר שלום ונעה הכהן, משתתפות תלמידות חט"ב בבתי החינוך של אמי"ת, הלומדות במתכונת על פי בחירתן. במהלך השנה תפגשנה תלמידות הסיירת ללמידה משותפת , סיורים והרצאות.

המפגש הראשון עתיד להתקיים בארוע "הדרן" בבנייני האומה יוזמת מכללת אפיקים, בו תצטרפנה תלמידות הסיירת לארוע חגיגי של סיום הש"ס לנשים בהשתתפות תלמידות תיכון מכל רחבי הארץ.

נעה הכהן, ראש אולפנת אמי"ת אוריה ומובילת סיירת הגמרא:" מטרתינו היא לפתוח עבור התלמידות צוהר לעולם הרחב והעמוק של לימוד הגמרא ולאפשר להן להעמיק בלימוד הגמרא בהווה ובעתיד"

צילום: משה כהן

קרא עוד...

תלמידי אמי”ת האופק קוראים: “די לאלימות!”

לרגל יום המאבק הבינלאומי לאלימות נגד נשים, יצאו חברי מועצת התלמידים בבית החינוך אמי"ת האופק באור עקיבא בקמפיין בו קראו לציבור לזעוק ביחד איתם: "די לאלימות!...


לרגל יום המאבק הבינלאומי לאלימות נגד נשים, יצאו חברי מועצת התלמידים בבית החינוך אמי"ת האופק באור עקיבא בקמפיין בו קראו לציבור לזעוק ביחד איתם: "די לאלימות!"

התלמידים העלו לרשתות החברתיות מצגת תמונות בהשתתפותם, המציגות את המחאה שלהם כנגד כל סוגי האלימות. למצגת צרפו התלמידים קריאה בעלת מסר ברור : "די לאלימות על כל גווניה!"

אביבית גויטע יו"ר מועצת תלמידים אמרה: "לקחנו ברצינות רבה את הנושא וחשבנו על דרך יצירתית שתשאיר את האנשים עם רצון לפעול ולעשות, לא להישאר אדישים. ואכן, אף אחד מאיתנו לא נשאר אדיש ."

אביבית מסבירה כי ידוע שלאלימות יש פנים רבות, מעבר לאלימות הפיזית יש גם אלימות מילולית, אלימות נפשית, אלימות כלכלית, ואלימות מינית, אלימות נגד קשישים, נגד ילדים, ועוד :

"האלימות נמצאת בכל מקום, לעתים אפילו קרוב מאוד אלינו. לעיתים היא קשה וצועקת ולעתים היא מוסתרת ושקטה. מטרתינו בקמפיין היא לעורר שיח בריא סביב הנושא, לא לשתוק אלא להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי - ובכך להתחיל שינוי".

מרים שבתאי מנהלת אמי"ת האופק: " אנו גאים בתלמידים על היוזמה להעלאת המודעות החשובה כל-כך לנושא, ובצורה יצירתית ונוגעת ללב. אנו מאמינים כי העתיד של החברה הישראלית, והתקווה לשינוי , נמצא בידיו של הדור הצעיר. מי יתן ונזכה להוקיע את האלימות מחיינו, בהובלת הנוער היקר שלנו".

 

קרדיט: אמי"ת האופק

קרא עוד...

משדרות לשומרון- ארבעה ימים של אהבת הארץ

תלמידי הישיבה התיכונית בקריית חמ"ד אמי"ת שדרות יצאו למסע בן ארבעה ימים משדרות לשומרון, מסע שכולו אהבת הארץ...


תלמידי הישיבה התיכונית בקריית חמ"ד אמי"ת שדרות יצאו למסע בן ארבעה ימים משדרות לשומרון, מסע שכולו אהבת הארץ.

המסע נפתח בטקס חגיגי מול גבעת הקרב בגוש עציון, בחבל יהודה,  משם יצאו התלמידים למסלול "עליה לגוש עציון" מהישוב גבעות לכפר עציון בעקבות סיפורה של שיירת הל"ה, השתכשכו במעיינות הגוש, ונהנו מחויית ניווט סלולרי בכפר עציון.

ביום השני סיירו התלמידים בכל שכונות הישוב היהודי בחברון, עמדו על עוצמתם של המתיישבים במקום והתפללו במערת המכפלה.

מיהודה המשיכו התלמידים במסע לשומרון. לאחר לינה בישוב עפרה הגיעו לסיור בתל שילה ולמדו על ההיסטוריה התנ"כית של האזור. התלמידים צעדו לאורך נחל שילה משילה ועד עלי, ובמכינת עלי נפגשו התלמידים עם עולם המכינות הקדם צבאיות בשיחה עם תלמידי ורבני המכינה.

ביום הרביעי עלו התלמידים לתצפית על קבר יוסף, צעדו את מסלול הר כביר וחתמו את המסע בגבעות עולם בישוב איתמר.

במהלך המסע נפגשו התלמידים עם כמה ממנהיגי הישוב ביהודה ושומרון , כמו פנחס ולרשטיין מראשי גוש אמונים ומועצת יש"ע לשעבר, ובני קצובר ממקימי גוש אמונים וממנהיגי ציבור המתיישבים.

יוזם ומוביל המסע הרב עמית אורנבוך :

"אנו רואים חשיבות רבה בזכות לטייל בכל חלקי ארץ ישראל ובמיוחד בחבלי ארץ כמו גוש עציון, חברון, בנימין והשומרון".

הרב ישראל אוחיון ראש הישיבה:

 "התלמידים התרגשו לראות מקרוב חלקים מארץ ישראל שהפכו מ"שטחים" להתיישבויות ירוקות והומות, תושבים, ישובים , מעיינות ונופים קדומים , ויותר מכל- חיבור לארץ התנ"ך ולנתיבי האבות של האומה שלנו".

קרא עוד...

שיעור במנהיגות נשית מראש העיר: עצמה נשית באולפנת אמי”ת נגה בית שמש

תלמידות שכבה י"א באולפנת אמי"ת נגה בבית שמש הובילו השבוע סמינריון ייחודי שעמד כולו בסימן כוחות, ייחודיות והעצמה נשית...


תלמידות שכבה י"א באולפנת אמי"ת נגה בבית שמש הובילו השבוע סמינריון ייחודי שעמד כולו בסימן כוחות, ייחודיות והעצמה נשית.

הסמינריון, שנבנה בשיתוף התלמידות וצוות החינוך, כלל מפגשים מגוונים וסדנאות חווייתיות כאשר המקשר את כולם הוא נושא ההעצמה הנשית והאישית, כל תלמידה מול עצמה, משפחתה וקהילתה.

במרכזו של הסמינריון עמד מפגש חגיגי עם ראש העיר עליזה בלוך, אשר ארחה את התלמידות בלשכתה לשיחה על זהות, מנהיגות, נשיות ויוזמה. ראש העיר שתפה את התלמידות בדרך אשר עברה עד בחירתה לראשות העיר בית שמש וענתה לשאלות הרבות של התלמידות אשר הביעו עניין רב במהלך המפגש.

בין השאר אמרה בלוך לתלמידות כי היותה אישה הוא חלק ממכלול שלם וכי היא זו שקובעת את הזהות העצמית שלה: "בידכן היכולת לקבוע מה הוא הכח שלכן, מהו עמוד השדרה שלכן ולאן אתן בוחרות ללכת בעקבות עמוד שדרה זה. אני בחרתי באופן מודע לבחור בדרך של ניהול קונפליקטים ממקום של שיח - להתרחק מענייני אגו וכבוד".

במהלך הסמינריון השתתפו התלמידות בסדנת הגנה עצמית מיוחדת של עמותת "אל הלב" הפועלת למניעת אלימות מינית, רגשית ופיזית באמצעות תכניות חינוכיות של הגנה עצמית ואומנויות לחימה מעצימות, המקנות כלים להעלאת הביטחון ולגילוי החוסן האישי.

במרכז הנשיות "פעימה" במרכז שפירא למדו התלמידות באופן חווייתי על החיבור לנשיות באופן כללי ופרטי ועל האופן בו ניתן לעודד יחס חיובי של כל בת כלפי עצמה וכלפי גופה.

בסיום הסמינריון פגשו התלמידות את גב' ברוריה רבינוביץ', אשר שכלה את ביתה דסי ז"ל למחלת הסרטן, ואשר שתפה את התלמידות בסיפור המרגש של ההתמודדות שלה בעת משבר.

את הסמינריון חתם פאנל של צוות החינוך באולפנה בהובלת המנהלת איריס אליהו, במהלכו שמעו התלמידות מהמחנכות והמורות שלהן על האופן בו הן תופסות את נושא הזהות הנשית כמעצימה ומאפשרת.

מרים קורן, ראש אולפנת אמי"ת נגה, מסכמת סמינריון משמעותי ומרגש, בתודה לצוות המחנכות, לרכזת החברתית ולמורות שסייעו להצלחת הסמינריון:

"תלמידות האולפנה למדו השבוע בצורה חווייתית ומשמעותית מהו הכוח הנתון בידיהן - כוח של עוצמה נשית. הן קיבלו צידה משמעותית לדרך - תובנות ועצות - לקראת הבחירות החשובות אותן הן עושות היום, וגם בעתיד".

 

בתמונה: התלמידות עם ראש העיר

צילום: מיכל הרשקופ
קרא עוד...

המשפטניות הצעירות מאולפנית אמי”ת צפת

במסגרת שיעורי האזרחות התנסו השבוע תלמידות אולפנית אמי"ת צפת ביום בחיי בית המשפט...


במסגרת שיעורי האזרחות התנסו השבוע תלמידות אולפנית אמי"ת צפת ביום בחיי בית המשפט.

התלמידות יצאו לסיור לימודי בבית המשפט המחוזי בנצרת, בליווי רכז אזרחות באולפנית שמואל בוצ'קובסקי, במהלכו למדו על המבנה הארגוני של בית המשפט, על תפקידיו ודרכי פעולתו.

התלמידות, אשר  צפו בדיון משפטי בנושא הארכת מעצר של בעל אלים, והתרשמו מאוד מהאחריות המוטלת על בית המשפט בדאגה לשלומם והגנתם של האזרחים .

לסיכום היום המיוחד ערכו התלמידות באחד מאולמות בית המשפט ביום של משפט –בו שחזרו את משפט שי דרומי , מושבניק תושב הדרום אשר ירה למוות בגנבים לאחר גנבות חוזרות ונשנות של בעלי חיים ומכשור חקלאי מהמשק שלו, ופסק הדין התקדימי שנפסק בעניינו, על ההיתר להגנה עצמית בפני גנבים במקרים מסוימים.

התלמידות, אשר נחלקו לתפקידי סנגוריה, קטגוריה ושופטות, התכוננו למשפט והתמודדו עם הדילמות המוסריות והמשפטיות אשר עולות בו עד להכרעת הדין על ידן.

רכז האזרחות שמואל בוצ'קובסקי מסכם : "מטרות הסיור בבית המשפט היו הנגשת הרשות השופטת לתלמידות והתנסות בפתרון דילמה מוסרית וערכית תוך לימוד הצדדים השונים. התלמידות למדו באופן מעשי נושאים שלמדו באופן תאורטי בכיתה, כגון אחריות בית המשפט לזכות הנאשם להליך הוגן, ובאופן כללי הבינו כי שיעורי האזרחות הם מעשיים לחלוטין ואינם קיימים רק בספרי הלימוד."

יפה שמש-פרג'ון, ראש אולפנית אמי"ת צפת: " אולפנית אמי"ת צפת שמה לה למטרה לחנך את התלמידות למצוינות לימודית וערכית לצד מעורבות בסדר היום החברתי. החוויה הלימודית המיוחדת בבית המשפט פתחה בפני התלמידות צוהר לעולם המשפט בו תוכלנה לבחור לקחת חלק ולהשפיע ".

 

קרא עוד...

מצוינות אמי”תית בספרייה הלאומית

תלמידי תכנית המצוינות בבית החינוך אמי"ת איתן חנכו השבוע את תכנית  'אוצר ירושלמי' בספריה הלאומית בירושלים...


תלמידי תכנית המצוינות בבית החינוך אמי"ת איתן חנכו השבוע את תכנית  'אוצר ירושלמי' בספריה הלאומית בירושלים.

במסגרת התכנית, אותה מלווה המורה רבקה פרוינד, יצאו התלמידים למבצע חקר בספריה הלאומית בעקבות דמויות פורצות דרך בהיסטוריה היהודית.

התלמידים יעבדו במהלך השנה בספרייה הלאומית, יבחרו נושאים לכתיבה, ינסחו שאלות חקר, יחקרו פריטים מקוריים מאוספים שונים של הספרייה, ויגיעו למסקנות חקר.

הדמויות שנבחרו הן יאיר שטרן בתחום הצבאי, מנחם בגין בתחום הפוליטי ואליעזר בן יהודה בתחום התרבות והשפה.

במפגש הראשון בספריה הלאומית נחשפו התלמידים לפרטי מקור מקוריים ויקרי ערך אודות הדמויות: כתבות, מכתבים מקוריים, כרזות ותמונות , והחלו בתהליך החקר.

דניאל בארי מנהל בית החינוך: "הלמידה בספריה הלאומית פותחת עבור התלמידים צוהר נוסף ללמידת חקר אשר מרחיבה את אופקיהם ואת תחומי העניין שלהם ומעצימה אצל כל תלמיד את הכישרונות הייחודיים בהם ניחן".

קרא עוד...

חדש ברעננה: תלמידות אמי”ת רננים כובשות את שביל ישראל

ה'שביליסטיות' מרעננה: תלמידות אמי"ת רננים ברעננה חנכו את פרויקט 'שביל ישראל' הבית ספרי, פרוייקט שש שנתי במהלכו תצעד כל שכבה במקטע אחר של השביל מדי שנה וכך יושלם השביל כולו...


ה'שביליסטיות' מרעננה: תלמידות אמי"ת רננים ברעננה חנכו את פרויקט 'שביל ישראל' הבית ספרי, פרוייקט שש שנתי במהלכו תצעד כל שכבה במקטע אחר של השביל מדי שנה וכך יושלם השביל כולו מדי שנה על ידי כלל התלמידות וכל שכבה תשלים את השביל כולו עד תום לימודי התיכון.

תלמידות שכבות ט-י , הצועדות הראשונות בפרויקט השביל , צעדו את קטעי השביל הצפוני באצבע הגליל ואזור קריית שמונה: נחל דן, החצבאני ותל חי.

את התכנית מובילות המשצ"יות (מדריכות של"ח צעירות) אשר מצליחות לסחוף בהתלהבות את שאר התלמידות.

מטרת הפרוייקט לחבר את התלמידות לארץ ישראל ולנופיה כאשר אתגר ההליכה והלינה בשטח תורמים לגיבוש ולהעצמה אישית וקבוצתית .

עפרה פאר מנהלת אמי"ת רננים: "אנו גאות להיות בית החינוך הראשון בעיר רעננה אשר יסיים את שביל ישראל, במבצע שכולו מנהיגות, אחריות וחברות בשילוב אהבת הארץ וחיבור לנופיה".

 

צילום: אילנה מזביץ

 

קרא עוד...

בני המצווה מאמי”ת דביר עולים לירושלים

במסגרת תכנית שנת בר המצווה, יצאו תלמידי שכבה ז' בבית החינוך אמי"ת דביר בית שמש לסיור מרגש בירושלים, שעמד כולו בסימן חיבור לתקופה זו בחייהם - בר המצווה...


במסגרת תכנית שנת בר המצווה, יצאו תלמידי שכבה ז' בבית החינוך אמי"ת דביר בית שמש לסיור מרגש בירושלים, שעמד כולו בסימן חיבור לתקופה זו בחייהם - בר המצווה.

בליווי המחנכים, הורים מלווים ומדריכים מטעם "קרן הכותל" סיירו התלמידים בין נקודות משמעותיות בעיר הבירה.

בשכונת משכנות שאננים, בה התחיל הסיור, למדו התלמידים על גבורתם של ראשוני היוצאים מהחומות ועל עמידתם מול פרעות הערבים במשך כל השנים לפני מלחמת העצמאות ובמהלכה.

משם המשיכו הנערים רגלית לכיוון חומות העיר העתיקה, בליווי סיפוריהם של המדריכים אודות אתרים ודמויות ירושלמיות משמעותיות הקשורות בדרך.

בכניסה לחומות העיר העתיקה הקדישו התלמידים זמן לתפילה לצד קברו של דוד המלך, למדו על דמותו המיוחדת ששלבה גבורה וענווה, וכיצד ניתן לאמץ תכונות אלו.

ב"בית ההרודיאני" בעיר העתיקה למדו התלמידים על  בנייתה של ירושלים לאורך הדורות, ועל המצור והמלחמות שעברו על העיר. התלמידים נהנו מסדנת הכנת חותמות עם שמם בכתב עברי קדום- לקישוט הכתה.

בתום סיור בין נקודות ציון מרתקות ברובע היהודי הגיעו התלמידים עד ל"מנהרות הכותל", שם התרגשו לחזות בפלא ההנדסי של הכותל וניסו לפתור את תעלומת בנייתו ללא עזרים טכנולוגיים.

בפינה המקודשת ביותר במנהרות, הנחשבת לסמוכה ביותר למקום "קודש הקודשים" בבית המקדש, התפלל כל אחד מהנערים תפילה אישית. היום המרגש נחתם בתפילת מנחה חגיגית בכותל המערבי .

ארז בר און מנהל בית החינוך אמי"ת דביר הודה למדריכי " קרן הכותל", לאדווה עמר הרכזת החינוכית, לרב משה בן טולילה ולרב משה חזות על הובלת חוויה לימודית וחינוכית אשר לדבריו "חיברה את התלמידים לעמם, לארצם ולאמונתם, חוויה אשר תוסיף ותלווה אותם שנים רבות לאחר שנת בר המצווה שלהם".

קרא עוד...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109
כפתור נגישות פתוח