מיצוי ומצויינות לימודית
מרכז יזמות וחממת הנוער
מרכז יזמות וחממת הנוער

מהנעשה ברשת

“בן אדם, עלה למעלה עלה, כי כח עז לך. יש לך כנפי רוח, כנפי נשרים אבירים” (הרב קוק).

 

שיעור במנהיגות נשית מראש העיר: עצמה נשית באולפנת אמי”ת נגה בית שמש

תלמידות שכבה י"א באולפנת אמי"ת נגה בבית שמש הובילו השבוע סמינריון ייחודי שעמד כולו בסימן כוחות, ייחודיות והעצמה נשית...


תלמידות שכבה י"א באולפנת אמי"ת נגה בבית שמש הובילו השבוע סמינריון ייחודי שעמד כולו בסימן כוחות, ייחודיות והעצמה נשית.

הסמינריון, שנבנה בשיתוף התלמידות וצוות החינוך, כלל מפגשים מגוונים וסדנאות חווייתיות כאשר המקשר את כולם הוא נושא ההעצמה הנשית והאישית, כל תלמידה מול עצמה, משפחתה וקהילתה.

במרכזו של הסמינריון עמד מפגש חגיגי עם ראש העיר עליזה בלוך, אשר ארחה את התלמידות בלשכתה לשיחה על זהות, מנהיגות, נשיות ויוזמה. ראש העיר שתפה את התלמידות בדרך אשר עברה עד בחירתה לראשות העיר בית שמש וענתה לשאלות הרבות של התלמידות אשר הביעו עניין רב במהלך המפגש.

בין השאר אמרה בלוך לתלמידות כי היותה אישה הוא חלק ממכלול שלם וכי היא זו שקובעת את הזהות העצמית שלה: "בידכן היכולת לקבוע מה הוא הכח שלכן, מהו עמוד השדרה שלכן ולאן אתן בוחרות ללכת בעקבות עמוד שדרה זה. אני בחרתי באופן מודע לבחור בדרך של ניהול קונפליקטים ממקום של שיח - להתרחק מענייני אגו וכבוד".

במהלך הסמינריון השתתפו התלמידות בסדנת הגנה עצמית מיוחדת של עמותת "אל הלב" הפועלת למניעת אלימות מינית, רגשית ופיזית באמצעות תכניות חינוכיות של הגנה עצמית ואומנויות לחימה מעצימות, המקנות כלים להעלאת הביטחון ולגילוי החוסן האישי.

במרכז הנשיות "פעימה" במרכז שפירא למדו התלמידות באופן חווייתי על החיבור לנשיות באופן כללי ופרטי ועל האופן בו ניתן לעודד יחס חיובי של כל בת כלפי עצמה וכלפי גופה.

בסיום הסמינריון פגשו התלמידות את גב' ברוריה רבינוביץ', אשר שכלה את ביתה דסי ז"ל למחלת הסרטן, ואשר שתפה את התלמידות בסיפור המרגש של ההתמודדות שלה בעת משבר.

את הסמינריון חתם פאנל של צוות החינוך באולפנה בהובלת המנהלת איריס אליהו, במהלכו שמעו התלמידות מהמחנכות והמורות שלהן על האופן בו הן תופסות את נושא הזהות הנשית כמעצימה ומאפשרת.

מרים קורן, ראש אולפנת אמי"ת נגה, מסכמת סמינריון משמעותי ומרגש, בתודה לצוות המחנכות, לרכזת החברתית ולמורות שסייעו להצלחת הסמינריון:

"תלמידות האולפנה למדו השבוע בצורה חווייתית ומשמעותית מהו הכוח הנתון בידיהן - כוח של עוצמה נשית. הן קיבלו צידה משמעותית לדרך - תובנות ועצות - לקראת הבחירות החשובות אותן הן עושות היום, וגם בעתיד".

 

בתמונה: התלמידות עם ראש העיר

צילום: מיכל הרשקופ
קרא עוד...

המשפטניות הצעירות מאולפנית אמי”ת צפת

במסגרת שיעורי האזרחות התנסו השבוע תלמידות אולפנית אמי"ת צפת ביום בחיי בית המשפט...


במסגרת שיעורי האזרחות התנסו השבוע תלמידות אולפנית אמי"ת צפת ביום בחיי בית המשפט.

התלמידות יצאו לסיור לימודי בבית המשפט המחוזי בנצרת, בליווי רכז אזרחות באולפנית שמואל בוצ'קובסקי, במהלכו למדו על המבנה הארגוני של בית המשפט, על תפקידיו ודרכי פעולתו.

התלמידות, אשר  צפו בדיון משפטי בנושא הארכת מעצר של בעל אלים, והתרשמו מאוד מהאחריות המוטלת על בית המשפט בדאגה לשלומם והגנתם של האזרחים .

לסיכום היום המיוחד ערכו התלמידות באחד מאולמות בית המשפט ביום של משפט –בו שחזרו את משפט שי דרומי , מושבניק תושב הדרום אשר ירה למוות בגנבים לאחר גנבות חוזרות ונשנות של בעלי חיים ומכשור חקלאי מהמשק שלו, ופסק הדין התקדימי שנפסק בעניינו, על ההיתר להגנה עצמית בפני גנבים במקרים מסוימים.

התלמידות, אשר נחלקו לתפקידי סנגוריה, קטגוריה ושופטות, התכוננו למשפט והתמודדו עם הדילמות המוסריות והמשפטיות אשר עולות בו עד להכרעת הדין על ידן.

רכז האזרחות שמואל בוצ'קובסקי מסכם : "מטרות הסיור בבית המשפט היו הנגשת הרשות השופטת לתלמידות והתנסות בפתרון דילמה מוסרית וערכית תוך לימוד הצדדים השונים. התלמידות למדו באופן מעשי נושאים שלמדו באופן תאורטי בכיתה, כגון אחריות בית המשפט לזכות הנאשם להליך הוגן, ובאופן כללי הבינו כי שיעורי האזרחות הם מעשיים לחלוטין ואינם קיימים רק בספרי הלימוד."

יפה שמש-פרג'ון, ראש אולפנית אמי"ת צפת: " אולפנית אמי"ת צפת שמה לה למטרה לחנך את התלמידות למצוינות לימודית וערכית לצד מעורבות בסדר היום החברתי. החוויה הלימודית המיוחדת בבית המשפט פתחה בפני התלמידות צוהר לעולם המשפט בו תוכלנה לבחור לקחת חלק ולהשפיע ".

 

קרא עוד...

מצוינות אמי”תית בספרייה הלאומית

תלמידי תכנית המצוינות בבית החינוך אמי"ת איתן חנכו השבוע את תכנית  'אוצר ירושלמי' בספריה הלאומית בירושלים...


תלמידי תכנית המצוינות בבית החינוך אמי"ת איתן חנכו השבוע את תכנית  'אוצר ירושלמי' בספריה הלאומית בירושלים.

במסגרת התכנית, אותה מלווה המורה רבקה פרוינד, יצאו התלמידים למבצע חקר בספריה הלאומית בעקבות דמויות פורצות דרך בהיסטוריה היהודית.

התלמידים יעבדו במהלך השנה בספרייה הלאומית, יבחרו נושאים לכתיבה, ינסחו שאלות חקר, יחקרו פריטים מקוריים מאוספים שונים של הספרייה, ויגיעו למסקנות חקר.

הדמויות שנבחרו הן יאיר שטרן בתחום הצבאי, מנחם בגין בתחום הפוליטי ואליעזר בן יהודה בתחום התרבות והשפה.

במפגש הראשון בספריה הלאומית נחשפו התלמידים לפרטי מקור מקוריים ויקרי ערך אודות הדמויות: כתבות, מכתבים מקוריים, כרזות ותמונות , והחלו בתהליך החקר.

דניאל בארי מנהל בית החינוך: "הלמידה בספריה הלאומית פותחת עבור התלמידים צוהר נוסף ללמידת חקר אשר מרחיבה את אופקיהם ואת תחומי העניין שלהם ומעצימה אצל כל תלמיד את הכישרונות הייחודיים בהם ניחן".

קרא עוד...

חדש ברעננה: תלמידות אמי”ת רננים כובשות את שביל ישראל

ה'שביליסטיות' מרעננה: תלמידות אמי"ת רננים ברעננה חנכו את פרויקט 'שביל ישראל' הבית ספרי, פרוייקט שש שנתי במהלכו תצעד כל שכבה במקטע אחר של השביל מדי שנה וכך יושלם השביל כולו...


ה'שביליסטיות' מרעננה: תלמידות אמי"ת רננים ברעננה חנכו את פרויקט 'שביל ישראל' הבית ספרי, פרוייקט שש שנתי במהלכו תצעד כל שכבה במקטע אחר של השביל מדי שנה וכך יושלם השביל כולו מדי שנה על ידי כלל התלמידות וכל שכבה תשלים את השביל כולו עד תום לימודי התיכון.

תלמידות שכבות ט-י , הצועדות הראשונות בפרויקט השביל , צעדו את קטעי השביל הצפוני באצבע הגליל ואזור קריית שמונה: נחל דן, החצבאני ותל חי.

את התכנית מובילות המשצ"יות (מדריכות של"ח צעירות) אשר מצליחות לסחוף בהתלהבות את שאר התלמידות.

מטרת הפרוייקט לחבר את התלמידות לארץ ישראל ולנופיה כאשר אתגר ההליכה והלינה בשטח תורמים לגיבוש ולהעצמה אישית וקבוצתית .

עפרה פאר מנהלת אמי"ת רננים: "אנו גאות להיות בית החינוך הראשון בעיר רעננה אשר יסיים את שביל ישראל, במבצע שכולו מנהיגות, אחריות וחברות בשילוב אהבת הארץ וחיבור לנופיה".

 

צילום: אילנה מזביץ

 

קרא עוד...

בני המצווה מאמי”ת דביר עולים לירושלים

במסגרת תכנית שנת בר המצווה, יצאו תלמידי שכבה ז' בבית החינוך אמי"ת דביר בית שמש לסיור מרגש בירושלים, שעמד כולו בסימן חיבור לתקופה זו בחייהם - בר המצווה...


במסגרת תכנית שנת בר המצווה, יצאו תלמידי שכבה ז' בבית החינוך אמי"ת דביר בית שמש לסיור מרגש בירושלים, שעמד כולו בסימן חיבור לתקופה זו בחייהם - בר המצווה.

בליווי המחנכים, הורים מלווים ומדריכים מטעם "קרן הכותל" סיירו התלמידים בין נקודות משמעותיות בעיר הבירה.

בשכונת משכנות שאננים, בה התחיל הסיור, למדו התלמידים על גבורתם של ראשוני היוצאים מהחומות ועל עמידתם מול פרעות הערבים במשך כל השנים לפני מלחמת העצמאות ובמהלכה.

משם המשיכו הנערים רגלית לכיוון חומות העיר העתיקה, בליווי סיפוריהם של המדריכים אודות אתרים ודמויות ירושלמיות משמעותיות הקשורות בדרך.

בכניסה לחומות העיר העתיקה הקדישו התלמידים זמן לתפילה לצד קברו של דוד המלך, למדו על דמותו המיוחדת ששלבה גבורה וענווה, וכיצד ניתן לאמץ תכונות אלו.

ב"בית ההרודיאני" בעיר העתיקה למדו התלמידים על  בנייתה של ירושלים לאורך הדורות, ועל המצור והמלחמות שעברו על העיר. התלמידים נהנו מסדנת הכנת חותמות עם שמם בכתב עברי קדום- לקישוט הכתה.

בתום סיור בין נקודות ציון מרתקות ברובע היהודי הגיעו התלמידים עד ל"מנהרות הכותל", שם התרגשו לחזות בפלא ההנדסי של הכותל וניסו לפתור את תעלומת בנייתו ללא עזרים טכנולוגיים.

בפינה המקודשת ביותר במנהרות, הנחשבת לסמוכה ביותר למקום "קודש הקודשים" בבית המקדש, התפלל כל אחד מהנערים תפילה אישית. היום המרגש נחתם בתפילת מנחה חגיגית בכותל המערבי .

ארז בר און מנהל בית החינוך אמי"ת דביר הודה למדריכי " קרן הכותל", לאדווה עמר הרכזת החינוכית, לרב משה בן טולילה ולרב משה חזות על הובלת חוויה לימודית וחינוכית אשר לדבריו "חיברה את התלמידים לעמם, לארצם ולאמונתם, חוויה אשר תוסיף ותלווה אותם שנים רבות לאחר שנת בר המצווה שלהם".

קרא עוד...

מתל אביב לזי’טומיר : חברות שחוצה אוקינוסים

חברות שחוצה אוקינוסים : תלמידות אמי"ת ראשית תל אביב "נפגשו" עם חברותיהן הטובות מעבר לים, תלמידות בית הספר היהודי 'אור אבנר' בזי'טומיר, אוקראינה, למפגש של ידידות וחיזוק השפה האנגלית...


חברות שחוצה אוקינוסים : תלמידות אמי"ת ראשית תל אביב "נפגשו" עם חברותיהן הטובות מעבר לים, תלמידות בית הספר היהודי 'אור אבנר' בזי'טומיר, אוקראינה, למפגש של ידידות וחיזוק השפה האנגלית.

החיבור בין שני בתי הספר נוצר במסגרת פרויקט 'ערים תאומות - תל אביב ז'יטומיר'. בליווי המורות, תלמידות כתה ח' משני עברי הים מתכתבות סביב חגים ואירועים שונים, ויוצרות ביניהן קשרי ידידות המבוססים על תחומי עניין משותפים. התלמידות התל אביביות מתעניינות בחייהן של החברות האוקראיניות ומשתפות אותן בהווי החיים בעיר תל אביב ובמדינת ישראל.

השבוע נערכה שיחת וידאו של בנות אמי"ת ראשית ת"א עם בנות בית הספר בז'יטומיר. למפגש קדם שבוע של הכנה בו העבירו תלמידות שתי הכיתות אחת לשניה דרך המחנכות שלהן שאלות שעניינו אותן, וחשבו מראש על תשובות לשאלות שנשאלו.

בשעה היעודה התכנסו התלמידות מול מסך הוידאו ונפגשו עם חברותיהן. במהלך שיחת הוידאו ניכרה ההתרגשות בקרב הבנות  אשר שמחו לפגוש "פנים אל פנים" את החברות עמן התכתבו עד כה. השיחה בין שני הצדדים קלחה הודות להכנה היסודית שעברו הבנות לקראתה, בליווי המחנכת  ורכזת חט"ב  מירב יצחקי.

 ריקי ברק-טמיר, מנהלת אמי"ת ראשית ת"א :" התלמידות שלנו, המתחנכות על ערכי אהבת המולדת , לומדות שיעור חשוב בציונות, כאשר הן הופכות בעצמן לשגרירות של מדינת ישראל. אנו מייחלים ליום בו תצטרפנה התלמידות האוקראיניות אלינו לבית החינוך בתל אביב".

 

צילום:אלי מור

קרא עוד...

אמהות, סבתות ובנים – יחד בבית המדרש

ערב לימוד בין דורי מיוחד נערך השבוע בישיבת אמי"ת עמיחי ברחובות– עשרות אימהות , סבתות ובנים התאספו ללימוד משותף וחווייתי בבית המדרש ...


ערב לימוד בין דורי מיוחד נערך השבוע בישיבת אמי"ת עמיחי ברחובות– עשרות אימהות , סבתות ובנים התאספו ללימוד משותף וחווייתי בבית המדרש .

אולם בית המדרש של הישיבה היה מלא מפה לפה בעשרות אימהות, סבתות ובנים אשר למדו יחד. ערב הלימוד עסק בדמויותיהם המיוחדות של ה"ראשון לציון" הרב יצחק ורעייתו ויקטוריה ניסים ע"ה, אשר נבחרו לדמויות השנה בחינוך הממלכתי דתי.

אורח הכבוד בערב הלימוד היה סגן ראש הממשלה והשר בדימוס משה ניסים, בנם של הרב והרבנית, אשר סיפר על הוריו מנקודות מבט של בן.   חתנו  אלעד ברדוגו , נציג הדור השלישי במשפחה סיפר מנקודת מבטו על סבא וסבתא מיוחדים במינם.  

 

בתמונה: 3 דורות למשפחת שפץ בערב הלימוד בישיבת אמי"ת עמיחי 

צילום: רוני שטרן

 

קרא עוד...

בית החינוך אמי”ת בר אילן גוש דן זכה בפרס החינוך: בית הספר המצטיין במחוז תל אביב של החמ”ד

בית החינוך אמי"ת בר אילן גוש דן (ע"ש גינזבורג)  זכה בפרס החינוך המחוזי כביה"ס המצטיין במחוז תל אביב של החמ"ד (חינוך ממלכתי דתי)...

בית החינוך אמי"ת בר אילן גוש דן (ע"ש גינזבורג)  זכה בפרס החינוך המחוזי כביה"ס המצטיין במחוז תל אביב של החמ"ד (חינוך ממלכתי דתי).

ביה"ס ציין בשנה האחרונה את יובל ה-40 להקמתו , ואלפי בוגריו השתלבו כמובילים בכל התחומים- עולם התורה, האקדמיה, צבא, הייטק, רפואה ומדע.


בית החינוך פועל לקידום התלמידים למצוינות יוצאת דופן (בשיתוף אוניברסיטת בר אילן ותכניות נוספות) בכל נתוני התמונה החינוכית : מצטייני מנכ"ל, אחוזי זכאות לבגרות, אחוזי קצונה בצה"ל בקרב הבוגרים , וזאת בשיתוף אוניברסיטת בר אילן ותכניות נוספות.

במקביל חותר בית החינוך בעשור האחרון גם להעצמה רגשית של התלמידים וזאת על ידי יוזמות חינוכיות רגשיות פורצות דרך, כמו מרחב ייחודי לשיח רגשי המאפשר למידה חווייתית ושונה דרך חיבור לעולם הרגש על בסיס ערכי- תורני.

בימים אלה נודע כי בית הספר נבחר לבית הספר הטוב ביותר במחוז תל אביב של מנהל החינוך הממלכתי דתי במשרד החינוך לשנת הלימודים התש"פ, והינו מועמד לזכייה בפרס החמ"ד הארצי.

וועדת הפרס של החמ"ד בהרכב של 7 חברים ובראשם בועז קולומבוס מפקח ארצי בחינוך העל יסודי בחמ"ד, ביקרה השבוע בבית החינוך.

במהלך הביקור סקרה וועדת הפרס את הפרויקטים הפדגוגיים והרגשיים הייחודיים בבית החינוך. משיח עם צוות החינוך והתלמידים התרשמו חברי וועד הפרס מהקשר המיוחד הקיים בין ההנהלה, המורים והתלמידים.

תומר שופר מנהל בית החינוך אמי"ת בר אילן: "הצלחת בית החינוך היא תוצאת עמלם המשותף של כל צוות החינוך וההוראה בשיתוף העירייה, משרד החינוך ורשת אמי"ת  לטובת כל אחת ואחת מתלמידינו".

 

צילום: מתן ברק

 

קרא עוד...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96
כפתור נגישות פתוח