כולנו מכירים את המילה פדגוגיה, אך האם פעם חשבנו מה משמעות מילה זו?
במחברת זו נציג בפניך את מערכי השיעור של מסע האימון אותם קיבלת בפנקס.
מטרת המחברת היא להכין אותך לקראת העברת המסע בקבוצה, עם הידע והמיומנויות הנדרשות.
פנקס מסע אישי לכל תלמיד

כל שיעור בנוי כך :

ידע מקדים למורה מאמן חדש.
מטרת המסע.
מבנה המסע.
פתיחה – מתודה
עיבוד למתודה
תרגיל במחברת בהתאם
סיכום מסע.
במהלך המסע התלמידים יכירו את שפת האימון, ויכלו לשפר את תפקודם והישגם בתחומים שונים.

                                                                  בהצלחה!

הכנה למפגשים :
לצורך גיבוש הקבוצה מומלץ להקדיש את המפגש הראשון להכרות ראשונית :

משחקי פתיחה והכרות:
מה אני רוצה לשאול על מי שלידי
להציג את מי שלידי
עובדה שלא יודעים עלי
משחק האמת ושקר- לספר משהו אמיתי על עצמי ומשהו שקרי.

מסע אימון ראשון – מהו אימון ?

כניסה לתהליך אימון -Coaching
היכרות אישית.
פתיחה לדיון : מהו אימון?
צפו בסרט וספרו מדוע זהו מאמן טוב

https://www.youtube.com/watch?v=MnZgedeW2Os

  1. מהו אימון אישי
    אימון אישי היא גישה שתופסת תאוצה רבה בשנים האחרונות בתחום האמון למצוינות ולהצלחה.
    אימון אישי עוסק בפיתוח ואופטימיזציה של הפוטנציאל האישי לצורך השגת מטרות ויעדים רצויים.
    האימון אישי מתמקד בצמיחה באמצעות מיצוי עוצמות אישיות, התגברות על מחסומי גדילה
    ומימוש מלא של הפוטנציאל דרך חקירה, למידה מתמדת ופיתוח אסטרטגיות חדשות.
    בתהליך האימון האישי מפותחים “שרירי ההצלחה” ונבנית יכולת חדשה להשגת תוצאות.
    האימון הוא שותפות “בגובה העיניים” שמאמינה ביכולת של האדם להגשים את עצמו ולחיות חיים  מלאים.
    גישת האימון מאמינה שכל אחד באופן טבעי הוא יצירתי, בעל  פוטנציאל ויש לו תשובות לכל השאלות.
    הטכניקה של האימון מכוונת את האדם למצוא בתוכו פתרונות לכל אתגר שהוא פוגש בחייו וליצור לעצמו את המציאות שאליה הוא שואף ואותה הוא בוחר לחיות.

2. מטרות האימון
בכל אימון מוגדרות מטרות רצויות להשגה. במושג מטרות האימון הכוונה לתוצאות אותן את/ה
רוצה להשיג באמצעות התהליך האימוני.
המטרות עצמן יוגדרו במשותף עם המאמן תוך כדי תהליך האימון.
מצורף שאלון הכנה שיסייע לך להגדיר את הצורך באימון.

3. עקרונות האימון
האימון מתמקד בתרגול, ביצוע משימות ופיתוח מיומנויות נדרשות להצלחה בהשגת המטרות.
לאורך האימון ובין פגישה לפגישה יינתנו משימות ותרגולות ותיבנה לך תכנית אימון אישית.
מטרת סיכום האימון לעבד את תוצרי האימון ולהגדיר את תכנית האימון עד למפגש הבא.

מודל האימון : מהם שלבי האימון.

  • הגדרת הבעיה
  • פרדיגמה עכשווית (A)
  • פרדיגמה עתידית (B)
  • יעד/ עתיד רצוי.
  • שלב האומץ
  • ביסוס התהליך.

דגשים: יש לעשות חלוקה לזוגות קבועים. כדאי לבחור בן זוג שנוח לשתף אותו במסע שלי.

סיכום שיעור בחוברת מסע.

מתודה:
משחק קבוצתי של יצירת חוזה קבוצה.

מסע אימון שני – הכוחות שלי

הכוחות שלי. זיהוי החוזקות שלי. http://www.itu.cet.ac.il/%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%A6%D7%9E%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C%D7%99/

חזקות ועוצמות דרך סיפורי הצלחה אישיים
– בנצ’מרק חברים – מניפת עוצמות

מתודה: שוק חוזקות. לקנות ולמכור דברים שאנחנו טובים בהם. לעשות רשימת תכונות.

מודעות עצמית.

מסע אימון שלישי  : בוא נעוף רחוק – איך עושים פריצת דרך

מטרת השיעור: הסבר על תהליך האימון – הצבת מטרות כמיתות ומדידות.

מתודה: גלגל החיים
דרג את שביעות הרצון שלך בסולם של 0-10 כש 10 הוא הגבוה ביותר
התנסות בתהליך מיפוי החיים שלי ואיתור המטרות שלי לאימון.
פתיחה:
דיון : איך מגדירים מטרה להיות מטרה אימונית :
– עיצוב חלומות
-אסטרטגיות הצלחה
-ויזולאוליזון – תמונת עתיד.
דיון – מהי פריצת דרך?
הצורך בפריצת דרך נמצא בפער שאנו שרויים בו
הגעה מנקודת רצוי למצוי, ניהול פער
דוגמאות לפריצות דרך שחוויתם בחיים – לשתף עם בן הזוג.
האם אתם ניהלתם את פריצת הדרך או שמישהו (מחנך, הורה, מדריך) סייע בעבורכם?
מה פריצת דרך דורשת ממני?
אני היחיד שיכול להחליט את פריצת הדרך עבורי
מה ייחשב בעיני לפריצת דרך בכל תחום בגלגל החיים?
לכמה זמן אתה זקוק בשביל להשיג אותה?
מי היית רוצה  שיהיה מעורב בתהליך?
לאיזה אדם תהפוך לאחריה?

מסע אימון רביעי בין רצוי למצוי .

מטרות:
הבנת ההבדל בין רצוי למצוי
זיהוי פער בין רצוי למצוי בעבר שהובא לידי מימוש
ניסוח פער בהווה עם תכנון עתידי כיצד לצמצם את אותו
זיהוי מעכבים ותקיעויות

מושגים לשיעור:
מצוי –
 המציאות הקונקרטית בה אני נמצא היום
רצוי – המציאות בה אני רוצה להיות בעתיד
תקיעויות ומעכבים – מה מונע ממני מלהשיג את המציאות העתידית

  1. https://www.youtube.com/watch?v=aD9eCY-v7xs&index=13&list=PLHoZDW5XzzsJUi4xgV2kArml9VlBd4JaB&t=0s

תוך כדי הצפיה התלמידים יבצעו משימת צפיה המופיעה בחוברת למתאמן.
לאחר מכן המורה יערוך דיון על הסרטון וישמע תשובות ממספר תלמידים.

*קומה נוספת – לשאול היכן הם מצאו את עצמם\מישהו שהם מכירים בסרטון?

ממשיכים בחוברת למתאמן ומבצעים את משימות פערים בעבר, זיהוי פער בהווה וסימון משימה.
סיכום ושמיעת מעט מהפערים שעלו להם במהלך השיעור ממי שירצה לשתף.

מסע אימון חמישי- בוא נדבר רגשות – פיתוח שפה רגשית

פתיחה- הצגת הסרטון מתוך “הקול בראש

https://www.youtube.com/watch?v=Z4g96mU4XuA

מטרת השיעור– התלמידים ידעו להביע רגשות ולהבחין ביניהם.
התלמידים יוכלו לדרג את עוצמת הרגש.
התלמידים ידעו מה הזמן המקום והועצמה של הפעלת הרגש.

מהלך השיעור
-חלוקה ע”פ הזוגות הקבועים
חלוקת קלפים/ טבלת רגשות. שיח על רגש מבוסס סיפור אישי
ניתוח הרגשות.
מה עבד? מה לא עבד? איך הייתי נוהג אחרת? למה נהגתי כפי שנהגתי? איפה זה פוגש אותי, איך אני הייתי מגיב, איזה רגש הופעל ומהי עוצמתו.

-תרגול דיאלוג (תוך זיהוי מחסומים ומתן חלופה)
-ויסות עצמי/רגשי – דחיית סיפוקים
דגש על מניעת התפרצות ויצירת מתינות.

עיקרון השיעור: היכרות עם רגשות בחיים ושליטה בהם.

מתודות:

המורה יכין מראש מס’ סיטואציות רלוונטיות לגילם / קלפים טיפוליים שמציגים רגשות/ סרטון  (מבחנים, יחסים בין חברים, הורים, הדרכה סניף).

מתחלקים לזוגות מקבלים סיטואציה/קלפים/סרטון ומנהלים עליה דיון, איפה זה פוגש אותי, איך אני הייתי מגיב, איזה רגש הופעל ומהי עוצמתו.

מליאה- נציג מכל זוג משתף.

התוצאה- בכיתה של שלושים תלמידים ידברו 15 אנשים על 15 סוגי רגשות שונים, עוצמה, ויסות וכו’.

סיכום שיעור- מעגל שיתוף בחוויה אישית שנוגעת ברגש שהוזכר.

חלוקה של טבלת רגשות צבעוני+ המלצה למעקב שבועי ביומן מסע על השימוש ברגשות וויסות ועוצמה ביום יום.

משימה- לשים לב ל4 רגשות ביום, 2 חיובים 2 שליליים ולכתוב אותם במחברת אימון.

דגשים- לשים לב שלא בוחרים אירועים שגרתיים לדוגמא: האוטובוס הגיע בזמן אז שמחתי.

יש לזקק ולדייק אירוע יוצא מהשגרה ולתת לו כותרת הולמת.


הבנת ההבדל בין רצוי למצוי
זיהוי פער בין רצוי למצוי בעבר שהובא לידי מימוש
ניסוח פער בהווה עם תכנון עתידי כיצד לצמצם את אותו
זיהוי מעכבים ותקיעויות

מושגים לשיעור:
מצוי –
 המציאות הקונקרטית בה אני נמצא היום
רצוי – המציאות בה אני רוצה להיות בעתיד
תקיעויות ומעכבים – מה מונע ממני מלהשיג את המציאות העתידית

  1. https://www.youtube.com/watch?v=aD9eCY-v7xs&index=13&list=PLHoZDW5XzzsJUi4xgV2kArml9VlBd4JaB&t=0s

תוך כדי הצפיה התלמידים יבצעו משימת צפיה המופיעה בחוברת למתאמן.
לאחר מכן המורה יערוך דיון על הסרטון וישמע תשובות ממספר תלמידים.

*קומה נוספת – לשאול היכן הם מצאו את עצמם\מישהו שהם מכירים בסרטון?

ממשיכים בחוברת למתאמן ומבצעים את משימות פערים בעבר, זיהוי פער בהווה וסימון משימה.
סיכום ושמיעת מעט מהפערים שעלו להם במהלך השיעור ממי שירצה לשתף.

מסע אימון שישי –  האמונות שתוקעות אותי

סרטון פתיחה “הקול בראש”

https://www.youtube.com/watch?v=XSM57OWwTj

פתיחת שיעור:

מודל אפר”ת הינו מודל שכיח בתחום התקשורת הבן- אישית, והוא מאפשר לנו לחקור אירועים משמעותיים בחיינו. מודל זה מאפשר לנו בעצם לנתק את המציאות מהפרשנות שיצקנו לתוכה, ולבחון פרשנויות אלטרנטיביות לאותה מציאות.

למודל ארבעה שלבים, ולכל שלב מספר שאלות משלו.

שלב ראשון: אירוע   מה קרה במציאות? מה הייתה השתלשלות האירועים?

שלב שני: פרשנות   מה הפרשנות שנתתי לאירוע? מה אמרתי לעצמי במהלך, או בתום האירוע? האם האירוע היה טוב, רע או ניטראלי?

שלב שלישי: רגש   איזה רגש התעורר בי בעקבות האירוע? איך הרגשתי אחריו? כמה זמן הרגשתי כך אחרי האירוע?

שלב רביעי: תגובה   מה עשיתי בעקבות האירוע? כיצד פעלתי? איך השפיע עלי האירוע?

חשוב להבחין כי מקורו של הרגש הוא בפרשנות שנתתי לאירוע – ולא באירוע עצמו. הפרשנות שלי היא זו שיצרה את הרגש שלי, והוא זה שהוליד את תגובתי. לאחר שעשינו הבחנה זו, ניתן להמשיך בחקירה.

לאחר שרטוט ראשוני של מהלך האירועים, יש להתחיל בחקירה אחר פרשנויות אלטרנטיביות של אותו אירוע.

מומלץ לנסח כמה שיותר פרשנויות אלטרנטיביות, גם אם חלקן נראות לנו “לא הגיוניות” לכאורה.

לאחר שמצאנו מגוון רחב של פרשנויות לאותו האירוע, נבחין איזה רגש כל אחת מהפרשנויות הייתה מעוררת בנו, ואיזו תגובה הייתה מתעוררת בנו בעקבות אותו רגש.

כך אנו יוצרים בעצם מגוון דרכים חדשות לפרש, להרגיש ולהגיב למציאות. דרכים אלו הינן “אמיתיות” או “נכונות” בדיוק כמו הדרך הראשונה שבה בחרנו לראות את המציאות.
כעת אנו יכולים לשנות את בחירתנו – ולבצע “טרנספורמציה” באופן שבו אנו תופסים את מה שהתרחש.

לאחר ההסבר על המודל וההדגשה בצהוב מראים להם את הסרטון על הפרשנות השגויה..

https://www.youtube.com/watch?v=SolGBZ2f6L0                     סרטון אדיר על פרשנות שגויה

 

מתחלקים לזוגות, ומתרגלים. כ”א מביא אירוע אחד וביחד מעלים מס’ אופציות לפרשנות ומה הרגש העולה בעקבות כל פרשנות.

אוספים את התלמידים במעגל ומבקשים ממספר אנשים לשתף באירוע ובפרשנויות השונות.
מסכמים את השיעור ומסבירים את המטלה של מסע אימון חמש.

מסע אימון שביעי ניהול זמן

סרטון פתיחה: האבנים הגדולות
https://www.youtube.com/watch?v=xHSg9IjO8dg

המטרות:

– לסייע לתלמידים לתכנן את זמנם באופן יעיל בחיים בכלל, ובבית הספר בפרט.
– התלמיד ידע להכין מערכת תכנון שבועית אפקטיבית עבורו.
– התלמיד יכיר כלים לניהול זמן.
– התלמיד ידע לדרג מטלות על פי סדר עדיפויות.
– התלמיד ידע לתכנן את הזמן לקראת מבחן.

העיקרון בניהול זמן = ניהול הזמן בהתאם למטרות שהצבנו לעצמנו ולסדרי העדיפויות, כל זאת על פי תוכנית מסודרת לחלוקת הזמן העומד לרשותנו.

מהלך השיעור:

העלאת אסוציאציות לכתוב על הלוח
מה אומרת לך המילה זמן?
מדוע קשה לנו לתכנן?

-להעלות לדיון כיתתי ולהוסיף סיבות מתוך תשובות התלמידים.

– “קשה לחשוב לי על הכל מראש, זה גוזל זמן רב ומאמץ עד שלפעמים אני מבזבז יותר זמן על התכנון מאשר על המשימה עצמה”
– ” גם אם אני מתכנן אחר כך אני שוכח את מה שתכננתי כך שאני לא רואה מה הטעם בזה”
– “אני לא אוהב לחשוב מראש על דברים, אני אוהב לעשות מה שבא לי באותו הרגע”
– “אני יכול לפעול רק כשאני בלחץ, אם אני לא מוכרח אז אני לא עושה”

איך נשלוט בזמן העומד לרשותנו?

מה הם הכלים?

-לוח שנה/ יומן (חודשי/שבועי/יומי)
-תיעדוף משימות לפי חשיבות
-שעון (מעורר/על היד/פלא-פון)

  • חשוב להזכיר כי בפלא – פון יש פונקציות רבות שניתן להיעזר בהן לשם ניהול זמן והתארגנות: תזכורות, שעון מעורר, יומן…..
  • ישנם אתרי אינטרנט שניתן להוריד מהם שעון גדול ו/או שעון מדבר /מתזכר וכו’ למסך המחשב, כך בזמן העבודה על המחשב לא “שוכחים” את עצמנו.

לחלק לזוגות

  • למלא את השאלון שמופיע בחוברת למתאמן (סריקת ברקוד) ולתרגל מילוי טבלת ניהול זמן.

הדף היומי שלי                                            תאריך ______

שעה משימות בוצע/אשאיר למחר

סיכום שיעור- הבנת הבעיה, כלים שנרכשו במהלך השיעור, תירגול.

מסע אימון שמיני . סיכום מסע.

נושא השיעור : סיכום מסע האימון. מה קיבלתי מהמסע, ומה אני מתכנן להמשך.

פתיחה :
א. תרגיל מפת הכיתה.
יש בחוברת לכל תלמיד ציור עם הרבה אנשים במצבים שונים. עליו למקם את עצמו במפה.
מסע שמונה – סיכום מסע אימון.
מרחב הלמידה מסמל גם את מרחב החיים.

נסה לחשוב איזו דמות מסמלת את מסע האימון שעברת:

  1. מי אתה היום.
  2. מי היית בתחילת האימון.
  3. מי תהיה בעוד 8 שבועות מהיום .
  4. מה מאפיין כל דמות שבחרת?
  5. מהו המסע שעברת:

הייתי אדם ש…

כיום אני אדם ש…

ב. מעגלי ה אני? (“סרטון של חדר וחצי ניר וגלי”)

שאלה פורייה : אילו דברים מגדירים את האדם?   מה מגדיר אותנו?

התלמידים יעלו : מקצוע, הישגים לימודיים, כמות חברים, אופי,

כדי להתקדם בחיים אני צריך להיות מודע לכל המעגלים שמגדירים אותי – וכך אני יכול להתקדם בכל אחד מהם.

צריך לחלק את הדברים לפי מעגלים. ככל שהדבר יותר חשוב בהגדרה הוא במעגל יותר פנימי.

ג. משחק האוטובוס. כעת הכיתה הופכת להיות אוטובוס. האוטובוס של החיים. וכולם צריכים להתמקם באטובוס במקום שהם נמצאים בו. מה המקום שלהם כעת. מצב עכשווי.

שיח: מה המקום שבחרת. ומדוע זהו המקום שלך.

האם הוא שונה מתחילת מסע האימון? מדוע?

סיכום שיעור במחברת אימון :

Start typing and press Enter to search